GPX Veri Dosyasını İndir
KML Veri Dosyasını İndir

45K Katılım Koşulları ve Kurallar

Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıkla...

Katılım Koşulları ve Kurallar

1. Genel Bilgi

Erciyes Ultra Sky Trail, Kayseri ili sınırları içerisinde yer alan 3917 metre  yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nın çevresinde  koşulan 45,5 km uzunluğunda 2500 m+ irtifa kazanımı  içeren bir dağ patika  koşusudur. Koşu, 8 Temmuz 2023 tarihinde saat 06:30’da Erciyes Dağı eteklerinde bulunan Gereme'den başlar ve Tekir Göletinde (Erciyes Kayak Merkezi) son bulur. Katılımcıların kısmi yeterlilik esasına göre, 12 saat içerisinde parkuru tamamlamaları gereklidir. Kısmi yeterlilik, katılımcıların karşılaşabilecekleri doğa koşullarında güvenli bir şekilde koşularına devam etmelerine olanak sağlayacak malzemeleri yanlarında taşımaları anlamına gelmektedir.

2. Katılım Şartları

Koşu 18 yaşın üzerinde herkesin katılımına açıktır. Ancak, koşunun dağ koşullarında gerçekleştirileceği dikkate alındığında, katılımcıların dağ ve patika koşularında deneyimli olması önerilir. Katılımcıların 8 Temmuz 2023 tarihinde geçerli ve koşmalarına engel olmadığını belirtir bir sağlık belgesine veya ilgili bir spor federasyonundan onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler koşu öncesi organizasyona ibraz edilecektir.

3. Kayıt

a) Kayıt şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar skyerciyes.com web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 30 Haziran 2023’dir. Maksimum katılımcı sayısı 200 kişi ile sınırlandırılmıştır. Kayıtlar bu limite ulaşıldığında son kayıt tarihi beklenmeden kapatılacaktır. Organizasyon belli koşullarda ek sporcu kaydı yapma hakkına sahiptir. Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.  

b) Kayıt ücreti

Kayıt ücreti 1 Nisan 2023 tarihine kadar 600 TL2 Nisan – 30 Haziran 2023 tarihleri arasında ise 700 TL’dir. Koşu kaydının geçerli olması için kayıt ücretinin en geç 30 Haziran 2023 tarihine kadar web sitesinde belirtilen yöntemlerden biri ile ödenmiş olması gerekmektedir. Kayıt ücreti miktarında ödeme tarihi temel alınır. 2 Nisan 2023’e kadar ödenmemiş kayıt ücretleri otomatik olarak artacaktır. Kayıt ücreti 30 Haziran 2023‘ye kadar ödenmemiş kayıtlar iptal edilir. Kayıt ücretinin 1 Nisan 2023’den itibaren kayıt sırasında (banka transferi için kayıttan itibaren 3 gün içerisinde), daha önce gerçekleşen kayıtlar için ise en geç 30 Haziran 2023 tarihine kadar web sitesinde belirtilen yöntemlerden biri ile ödenmiş olması gerekmektedir.   Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir. Maksimum katılımcı sayısı nedeniyle kayıt kapatılması durumunda kayıt ücretini ödemiş katılımcı sayısı dikkate alınır. Kesin katılımcı listesi belirlenirken kayıt ücretini ödemiş katılımcılara daha erken kayıt olmuş ancak kayıt ücretini ödememiş olan katılımcılara göre öncelik tanınacaktır. Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir. Kayıt ücreti aşağıdakileri kapsamaktadır:  
 • Koşu öncesi ve sonrasında Kayseri Otobüs terminalinden ve Kayseri havaalanlanından Kayseri Kayak merkezi çevresindeki otellere ulaşım
 • Göğüs numarası
 • Zaman ölçümü
 • Koşu t-shirt’ü
 • Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek, içecek ve medikal destek
 • Koşu öncesi makarna partisi
 • Koşu sonrası yemek
 • Koşuyu başarı ile bitiren katılımcılar için madalya

c) Kayıt iptali

Yapılmış olan bir kayıt 10 Nisan 2023 tarihine kadar iptal edildiği takdirde kayıt ücreti bir ay içerisinden geri iade edilir. Bu tarihten sonra yapılacak iptallerde kayıt ücreti iade edilmeyecektir. Sağlık sorunları nedeniyle yapılan iptallerde gerekli sağlık raporu ibraz edildiği takdirde kayıt ücreti iade edilir. Kötü hava koşulları veya benzeri organizasyonun kontrolü dışındaki sebeplerden dolayı koşu durdurulur veya iptal edilirse kayıt ücreti iade edilmez.  

4. Koşu Paketinin Teslimi

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren koşu paketlerini aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde Tekir Yaylası Erciyes A.Ş. önünde yer alan kayıt alanından teslim almaları gerekmektedir. Kayıt alanının konumuna http://tinyurl.com/oyjqcov adresinden ulaşabilirsiniz.  
 • 7 Temmuz 2023 Cuma – 13:00-22:00
 • 8 Temmuz 2023 Cumartesi – 05:00-05:30

5. Koşu Startı

8 Temmuz 2023 tarihinde saat 06:30’da Erciyes Dağı Eteklerinde bulunan Geremeden başlar. Katılımcıların koşu başlangıcından en geç 30 dk. önce (06:00) başlangıç alanında olmaları gerekmektedir. Başlangıç alanında, katılımcıların giysilerini değiştirebilecekleri yerler ve çanta teslim bölgesi yer alacaktır. Katılımcılar teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını göstererek koşu sonunda geri alabilirler. Çanta teslim bölgesi haricinde başka bir yerde bırakılmış olan eşyalardan organizasyon sorumlu değildir.  

6. Koşu Güzergahı

Erciyes Ultra Sky Trail, Erciyes Dağı Eteklerinde bulunan Gereme'den başlar,  Erciyes Dağı’nın (3917 m) etrafını dolaşır ve yine Erciyes Dağı/Tekir Plato’da bulunan kayak merkezinde sonlanır. 45,5 km’lik 2500 m+ tırmanış içeren parkur başlıca aşağıdaki noktalardan geçmektedir:
 • Kızık (Kızık Köyü)
 • Sarıgöl (Hacılar ilçesi)
 • Peri Kartın (Hacılar ilçesi)
 • Tekir Göleti (Erciyes Kayak Merkezi: EKM)
Koşu %60 oranında irili ufaklı kayaların olduğu stabilize yol ve %40 kayalık ve toprak karışımı ince patika yollarda koşulacaktır. Parkur içerisinde 1 metreyi bulan kayaların bulunduğu, el yardımı ile geçilebilecek geçişler bulunmaktadır. Koşu güzergahı karanlıkta da görülebilen parlak bantlar ve diğer yöntemler ile işaretlenecektir. Belirlenmiş olan güzergâhın dışına çıkmak ve kestirme yol kullanmak diskalifiye sebebidir.

7. Ara Noktalar ve Zaman Limitleri

Erciyes Ultra Sky Trail güzergâhı üzerinde 5 adet ara nokta bulunmaktadır. Bu ara noktalarda zaman tutulacak, ayrıca farklı seviyelerde yiyecek ve içecek imkânı sağlanacaktır. Ara noktalar için aşağıda listelenmiş olan zaman sınırları belirlenmiştir. Zaman sınırından sonra ara noktalara varmış olan katılımcıların koşuya devam etmelerine izin verilmeyecektir.
CP   KM İstasyon Tırmanış İniş Zaman Sınırı
1. CP 5km Kızık Köyü 823 -831 08:00
2. CP 20.8km Sarıgöl 469 -601 11:30
3. CP 33.7km Peri Kartın 969 -435 15:30
F 45.5km EKM 261 -234 18:30
EKM: Erciyes Kayak Merkezi Ara noktaları terk ederken katılımcıların bitiş noktasına kadar kendilerine yetecek kadar su (ara nokta çıkışında en az 1 L) ve yiyeceğe sahip olmaları gereklidir. Ara noktalarda organizasyon tarafından sağlanan yiyecek ve içecekler sadece göğüs numarası taşıyan katılımcılar içindir. Ara noktalarda organizasyon tarafından belirlenmiş olan alanlarda katılımcılar 3. şahıslardan destek alabilirler. Destekçiler, ara noktaların 200 m. öncesinden 200 m. sonrasına kadar katılımcıya yanında koşarak eşlik edebilirler. Ara noktalar haricinde destek almak yasaktır. Ara noktalarda zaman limitine takılan, sakatlık nedeniyle devam edemeyen veya koşudan kendi isteğiyle çekilen katılımcılar organizasyon ekipleri eşliğinde bitiş alanına ulaştırılacaktır. Dağ koşulları nedeniyle bitiş alanına ulaşım uzun süreli yürüyüş gerektirebilir. İki ara nokta arasında problem yaşayan ve koşuya devam edemeyen katılımcılar en kısa sürede organizasyona haber vermeli ve en yakın ara noktaya geri dönmelidir. .

8. Çevre Duyarlılığı

Koşunun yapılacağı bölge Türkiye’nin önemli bir dağıdır. Katılımcıların çevreye saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve doğal ortamı tahrip etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmeyen katılımcılar diskalifiye edilecektir. Çöp miktarını azaltabilmek için ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır. Her katılımcının kendi bardak ve su kabını taşıması gerekmektedir. Parkur işaretlemesinde çevreye duyarlı işaretleme ürünleri kullanılacaktır. Kalıcı işaretleme yapılmayacaktır. Kullanılan bütün işaretleme bantları koşunun hemen ardından toplanacaktır. Elimizde olmayan nedenlerle uçan veya kaybolan işaret bantları 3 ay içerisinde doğaya zarar vermeden kendiliğinden eriyerek ortadan kalkacaktır.

9. Güvenlik ve Sağlık

Organizasyon, kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye atmamak ve sağlıklı koşullarda koşmalarına olanak sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma veya iptal etmeyi de içerebilecek değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişiklikler olduğu takdirde koşu öncesinde veya koşu sırasında ara noktalarda katılımcılara bildirilecektir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür. Yerleri koşu öncesinde duyurulmak kaydıyla, koşu boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde medikal destek ve arama kurtarma ekipleri bulunacaktır. Bu ekipler gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir ve koşmaya engel veya sağlık açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde ilgili katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

10. Zorunlu Malzemeler

Koşu süresince katılımcıların aşağıdaki listede yer alan malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:
 • Koşu ayakkabısı
 • Göğüs numarası (görülür biçimde vücuda iliştirilmiş olmalıdır)
 • Düdük
 • Cep telefonu (organizasyon ve acil durum telefon numaraları kayıtlı olmalıdır)
 • Acil durum battaniyesi
 • Kafa feneri ve yedek pilleri (çalışır durumda)
 • En az 1 L kapasiteli su kabı (ara nokta çıkışlarında dolu olmalıdır)
 • Bardak (ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır)
 • Kötü dağ havası koşullarına uygun su geçirmez uzun kollu ve kapüşonlu üst dış katman giysi
 • Uzun kollu üst iç/orta katman giysi
 • Eldiven
 • Bere, bandana veya şapka
 • Harita (organizasyon tarafından verilecektir)
 • Elastik, kendinden yapışkanlı bandaj (min. 1 m)
Bu malzemeler göğüs numarası teslim edilirken ve koşu sırasında herhangi bir noktada kontrol edilebilir. Kontrol sonucunda zorunlu malzemelerden herhangi birisine sahip olmadığı belirlenen katılımcı diskalifiye edilecek ve koşuya devam etmesine izin verilmeyecektir. Eğer zaman ölçüm çipi kullanıldıysa, yarış bitiminde geri iadesi gerekmektedir. Eğer geri iade edilmediyse, katılımcıdan ücreti tahsil edilecektir. Yukarıdaki listeye ek olarak, aşağıdaki malzemelerin de bulundurulması ayrıca ve önemle önerilir:
 • Patika Koşu Ayakkabısı
 • Yiyecek (örn. enerji jelleri veya barları)
 • Güneş gözlüğü
 • Güneş kremi
 • Baton
Baton ile koşan katılımcıların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar.

11. Diskalifikasyon ve Cezalar

Aşağıda listelenmiş olan davranışlar doğrudan diskalifiye sebebidir:
 • Herhangi bir ara noktadan geçmemek.
 • Kestirme yol veya yöntem (örn. taşıt) kullanmak.
 • Ara noktalar haricinde destek almak.
 • Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.
 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.
 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.
 • Sağlık personeli, arama-kurtarma ekipleri veya organizasyon tarafından verilen kararlara (örn. yarışa devam etmeme), uyarı ve yönlendirmelere uymamak.
Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez. Batonlu koşuculara koşuyu bitirmeden önce batonlarını bıraktıkları takdirde ve zorunlu malzemeleri bulundurmayan veya organizasyon tarafından kontrol edilmelerini reddeden sporculara 1 saat zaman cezası verilecektir.  

12. Sonuçlar

Koşu sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar skyerciyes.com  web sitesinden yayınlanacaktır. Koşu sonrasında sıralama aşağıda belirtilen gruplara göre yapılacaktır: Organizasyon istediği zaman değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Genel Klasman
 • Erkek/Kadın 40- (2004 - 1984)
 • Erkek/Kadın 40+ (1983 - 1973)
 • Erkek/Kadın 50+ (1972 ve öncesi)

13. Ödüller

Erciyes Ultra Sky Trail herhangi bir maddi ödül vermemektedir. Koşuyu başarıyla bitirmiş olan her katılımcıya madalya verilecektir. Yaş gruplarında Kupa verilecektir. Koşuyu genel kadın ve genel erkek kategorilerinde ilk 3 sırada tamamlamış olan katılımcılara çeşitli ödüller verilecektir. 1.erkeklere Cappadocia Ultra Trail 2023 63K ücretsiz katılım hakkı 2.erkeklere Aladağlar Sky Trail 2023 50K ücretsiz katılım hakkı +3 gün Ücretsiz Erciyes Kayak Liftleri Kullanım Hakkı 3.erkeklere Alanya Ultra Trail 2024 48K ücretsiz katılım hakkı 1.kadınlara Cappadocia Ultra Trail 2023 63K ücretsiz katılım hakkı 2.kadınlara Aladağlar Sky Trail 2023 50K ücretsiz katılım hakkı +3 gün Ücretsiz Erciyes Kayak Liftleri Kullanım Hakkı 3.kadınlara Alanya Ultra Trail 2024 48K ücretsiz katılım hakkı

14. Görsel Materyal Hakları ve Kullanımı

Kayıtlı katılımcılar etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarının organizasyon tarafından tanıtım amaçlı kullanılmasına izin vermiş sayılırlar.

15. Feragatname

Erciyes Ultra Sky Trail’e kendi istekleri ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.  

2023 Katılımcıları

               
İsim Soyisim Cinsiyet Koşu ÜlkeKategori Takım