GPX Veri Dosyasını İndir
KML Veri Dosyasını İndir

VK Katılım Koşulları ve Kurallar

Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıkla...

Katılım Koşulları ve Kurallar

1. Genel Bilgi

Erciyes Dikey Kilometre (vertical kilometer,vk), Kayseri ili sınırları içerisinde yer alan 3917 m.  yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nın kuzey yüzünde 4.5km uzunluğunda 1000 m+ tırmanış içeren bir vertical kilometer yarışıdır. Koşu, 5 Temmuz 2024 tarihinde saat 09:00’da Erciyes Dağı/ Hisarcık Kapı-Yalçın Kayak liftinin başlangıç noktasının 400m altında bulunan start alanından başlar. Katılımcıların 50 dakika içerisinde 2,7 km, 2940 m yükseklikte bulunan kontrol noktasına ulaşmaları ve 2 saat içerisinde parkuru tamamlamaları gereklidir.

2. Katılım Şartları

Koşu 18 yaşın üzerinde herkesin katılımına açıktır. Ancak, koşunun dağ koşullarında gerçekleştirileceği dikkate alındığında, katılımcıların dağ ve patika koşularında deneyimli olması önerilir. Katılımcıların  5 Temmuz 2024 tarihinde geçerli ve koşmalarına engel olmadığını belirtir bir sağlık belgesine veya bir spor federasyonundan onaylı sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler koşu öncesi organizasyona ibraz edilecektir.  

3. Kayıt

a) Kayıt şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar skyerciyes.com web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 30 Haziran 2024’dir. Maksimum katılımcı sayısı 200 kişi ile sınırlandırılmıştır. Kayıtlar bu limite ulaşıldığında son kayıt tarihi beklenmeden kapatılacaktır. Organizasyon belli koşullarda ek sporcu kaydı yapma hakkına sahiptir. Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.  

b) Kayıt ücreti

Kayıt ücreti 1 Nisan 2024 tarihine kadar 600 TL2 Nisan- 30 Haziran 2024 tarihleri arasında ise 750 TL‘dir.  Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir. Kayıt ücretinin 1 Nisan 2024’den itibaren kayıt sırasında (banka transferi için kayıttan itibaren 3 gün içerisinde), daha önce gerçekleşen kayıtlar için ise en geç 30 Haziran 2024 tarihine kadar web sitesinde belirtilen yöntemlerden biri ile ödenmiş olması gerekmektedir. Kayıt ücreti miktarında ödeme tarihi baz alınır. 2 Nisan 2024’ a kadar ödenmemiş kayıt ücretleri otomatik olarak artacaktır. Kayıt ücreti 30 Haziran 2024 a kadar ödenmemiş kayıtlar iptal edilir. Maksimum katılımcı sayısı nedeniyle kayıt kapatılması durumunda kayıt ücretini ödemiş katılımcı sayısı dikkate alınır. Kesin katılımcı listesi belirlenirken kayıt ücretini ödemiş katılımcılara daha erken kayıt olmuş ancak kayıt ücretini ödememiş olan katılımcılara göre öncelik tanınacaktır. Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir. Kayıt ücreti aşağıdakileri kapsamaktadır:  
 • Koşu öncesi ve sonrasında Kayseri Otogar’dan,  Kayseri Havaalanından  Erciyes Kayak merkezi çevresindeki otellere ulaşım
 • Göğüs numarası
 • Zaman ölçümü
 • Koşu t-shirtü
 • Koşu öncesi makarna partisi
 • Koşu sonrası yemek
 • Koşuyu başarı ile bitiren katılımcılar için madalya

c) Kayıt iptali

Yapılmış olan bir kayıt 10 Nisan 2024 tarihine kadar iptal edildiği takdirde kayıt ücreti bir ay içerisinden geri iade edilir. Bu tarihten sonra yapılacak iptallerde kayıt ücreti iade edilmeyecektir. Sağlık sorunları nedeniyle yapılan iptallerde gerekli sağlık raporu ibraz edildiği takdirde kayıt ücreti iade edilir. Kötü hava koşulları veya benzeri organizasyonun kontrolü dışındaki sebeplerden dolayı koşu durdurulur veya iptal edilirse kayıt ücreti iade edilmez.  

4. Koşu Paketinin Teslimi

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren koşu paketlerini aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde Tekir Yaylası Erciyes A.Ş. önünde yer alan kayıt alanından teslim almaları gerekmektedir. Kayıt alanının konumuna http://tinyurl.com/oyjqcov  adresinden ulaşabilirsiniz.  
 • 4 Temmuz 2024 Perşembe – 10:00-24:00
 • 5 Temmuz 2024 Cuma – 05:00-06:30

5. Koşu Startı

5 Temmuz 2024 tarihinde saat 09:00’de Erciyes Dağı/ Hisarcık Kapı-Yalçın Kayak liftinin başlangıç noktasının 400m altındaki noktadan başlar. Katılımcıların koşu başlangıcından en geç 30 dk. önce (08:30) başlangıç alanında olmaları gerekmektedir. Tekir Yaylası Erciyes A.Ş. önünden start noktasına servisler 7:30’da kalkacaktır. Katılımcı sayısı belli bir sayının üzerinde olursa, 20 dakika ara ile birden fazla çıkış verilebilir. Yarışmacıların çıkış süreleri organizasyon tarafından önceden bildirilecektir. Başlangıç alanının, katılımcıların giysilerini değiştirebilecekleri yerler ve çanta teslim bölgesi yer alacaktır. Katılımcılar teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını göstererek koşu sonunda bitiş noktasında alabilirler. Çanta teslim bölgesi haricinde başka bir yerde bırakılmış olan eşyalardan organizasyon sorumlu değildir.  

6. Koşu Güzergahı

Erciyes Vertical Kilometer, Erciyes Dağı/ Hisarcık Kapı-Yalçın Kayak liftinin başlangıç noktasının 400m altındaki noktadan başlar,  Erciyes Dağı’nın (3917 m) en yüksek teleferik istasyonu olan Ottoman Kayak pisti üst Lift istasyonunda ( 3350m) son bulur. Parkur uzunluğu 4.5km olup, 1000m tırmanış içermektedir. Katılımcıların 50 dakika içerisinde 2,7 km, 2940 m yükseklikte bulunan kontrol noktasına ulaşmaları ve 2 saat içerisinde parkuru tamamlamaları gereklidir. Parkurda 2,7 km, 2940 m ‘de bir adet ara nokta bulunmakta olup, burada yiyecek içecek ve medikal destek hizmetleri bulunacaktır. Ara noktada sağlık ekipleri katılımcıları durdurup, sağlık kontrolü yapabilecek ve gerekli gördüğü durumlarda katılımcının yarışa devam etmesini engelleyebilecektir. Ara noktada organizasyon tarafından belirlenmiş olan alanlarda katılımcılar 3. şahıslardan destek alabilirler. Destekçiler, ara noktaların 200 m. öncesinden 200 m. sonrasına kadar katılımcıya yanında koşarak eşlik edebilirler. Ara noktalar haricinde destek almak yasaktır. Ara noktada zaman limitine takılan, sakatlık nedeniyle devam edemeyen veya koşudan kendi isteğiyle çekilen katılımcılar organizasyon ekipleri eşliğinde Organizasyon alanına ulaştırılacaktır. Ara istasyon ve organizasyon arası araç yol ulaşımı mevcuttur.  

7. Çevre Duyarlılığı

Koşunun yapılacağı bölge Türkiye’nin önemli bir dağıdır. Katılımcıların çevreye saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve doğal ortamı tahrip etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmeyen katılımcılar diskalifiye edilecektir. Çöp miktarını azaltabilmek için ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır. Her katılımcının kendi bardak ve su kabını taşıması gerekmektedir. Parkur işaretlemesinde çevreye duyarlı marka işaretleme ürünleri kullanılacaktır. Kalıcı işaretleme yapılmayacaktır. Kullanılan bütün işaretleme bantları koşunun hemen ardından toplanacaktır.

8. Güvenlik ve Sağlık

Organizasyon, kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye atmamak ve sağlıklı koşullarda koşmalarına olanak sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma veya iptal etmeyi de içerebilecek değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişiklikler olduğu takdirde koşu öncesinde veya koşu sırasında ara noktalarda katılımcılara bildirilecektir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür. Yerleri koşu öncesinde duyurulmak kaydıyla, koşu boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde medikal destek ve arama kurtarma ekipleri bulunacaktır. Bu ekipler gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir ve koşmaya engel veya sağlık açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde ilgili katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

10. Zorunlu Malzemeler

Koşu süresince katılımcıların aşağıdaki listede yer alan malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:
 • Koşu ayakkabısı
 • Göğüs numarası (görülür biçimde vücuda iliştirilmiş olmalıdır)
 • Kötü dağ havası koşullarına uygun su geçirmez uzun kollu ve kapşonlu üst dış katman giysi
 • Düdük
Bu malzemeler göğüs numarası teslim edilirken ve koşu sırasında herhangi bir noktada kontrol edilebilir. Kontrol sonucunda zorunlu malzemelerden herhangi birisine sahip olmadığı belirlenen katılımcı diskalifiye edilecek ve koşuya devam etmesine izin verilmeyecektir. Yukarıdaki listeye ek olarak, aşağıdaki malzemelerin de bulundurulması önerilir:
 • Patika Koşu Ayakkabısı
 • Yiyecek (örn. enerji jelleri veya barları)
 • Güneş gözlüğü
 • Güneş kremi
 • Baton
 • Eldiven
 • Bere, bandana veya şapka
Baton ile koşan katılımcıların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar.

11. Diskalifikasyon ve Cezalar

Aşağıda listelenmiş olan davranışlar doğrudan diskalifiye sebebidir:  
 • Ara noktadan geçmemek.
 • Kestirme yol veya yöntem (örn. taşıt) kullanmak.
 • Ara nokta haricinde destek almak.
 • Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.
 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.
 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.
 • Sağlık personeli, arama-kurtarma ekipleri veya organizasyon tarafından verilen kararlara (örn. yarışa devam etmeme), uyarı ve yönlendirmelere uymamak.
  Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez.   Batonlu koşuculara koşuyu bitirmeden önce batonlarını bıraktıkları takdirde ve zorunlu malzemeleri bulundurmayan veya organizasyon tarafından kontrol edilmelerini reddeden sporculara 15 dakika zaman cezası verilecektir.    

12. Sonuçlar

Koşu sırasında kısmi ve sonrasında kesin sonuçlar skyerciyes.com web sitesinden yayınlanacaktır. Koşu sonrasında sıralama aşağıda belirtilen gruplara göre yapılacaktır: Organizasyon istediği zaman değişiklik yapma hakkına sahiptir.  
 • Genel Klasman
 • Erkek/Kadın 40- (2005 - 1985)
 • Erkek/Kadın 40+ (1984 - 1974)
 • Erkek/Kadın 50+ (1973 ve öncesi)

13. Ödüller

Erciyes Vertical Kilometer herhangi bir maddi ödül vermemektedir. Yarışı başarı ile bitiren her katılımcıya madalya verilecektir. Yaş gruplarında Kupa verilecektir. Koşuyu genel kadın ve genel erkek kategorilerinde ilk 3 sırada tamamlamış olan katılımcılara çeşitli ödüller verilecektir. 1.lere Aladağlar Sky Trail 2024 15K ücretsiz katılım hakkı 2.lere 3 gün Ücretsiz Erciyes Kayak Liftleri Kullanım Hakkı 3.lere 3 gün Ücretsiz Erciyes Kayak Liftleri Kullanım Hakkı

14. Görsel Materyal Hakları ve Kullanımı

Kayıtlı katılımcılar etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarının organizasyon tarafından tanıtım amaçlı kullanılmasına izin vermiş sayılırlar.

15. Feragatname

Erciyes Vertical Kilometer’a kendi istekleri ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.  

2023 Katılımcıları

               
İsim Soyisim Cinsiyet Koşu ÜlkeKategori Takım