Pratik Bilgiler

Kayseri Erciyes’te konaklama için Erciyes Ultra Sky Trail katılımcılarına özel fiyatlar sunan aşağıdaki konaklama imkanlarını tavsiye ediyoruz.


ACE KITE HOTEL

Double, single ve triple oda fiyatları yakında burada açıklanacak.

Kahvaltı: 07:00-10:00 – Kahvaltı açık büfe şeklinde sunulmaktadır.
Akşam Yemeği: 18:30-20:30 -Akşam yemeği set menü şeklinde sunulmaktadır.

Tel: 0535 9620773


ERCİYES HILL HOTEL

Oda kahvaltı ve Yarım pansiyon şeklinde single, double, triple ve quad oda fiyatları yakında burada yayınlanacak.


DAS 3917 Mountain Resort & Spa

Double, single ve triple oda fiyatları yakında burada açıklanacak.

MIRADA DEL LAGO HOTEL


Double ve single oda fiyatları yakında burada açıklanacak.

THE KAYSERİ LOFT HOTEL


Detaylar için tıklayınız...

ÜCRETSİZ ÇADIR ALANI

Start alanına 200 metre uzaklıkta yer alan Erciyes A.Ş. çadır kamp alanımızı çadırlarınızı getirdiğiniz takdirde ücretsiz olarak kullanabileceksiniz.

İL GENÇLİK SPOR MÜDÜRLÜĞÜ KAMP MERKEZİ

Kamp merkezi açıktır, konuyla ilgili İGSM ile irtibata geçerek kamp alanını kullanabilirsiniz.

2200 metre de yer alan Erciyes Dağı Tekir Göleti çevresi için son 30 yılın değerleri baz alınmıştır.

 • Temmuz ayı en kurak mevsimdir ve ortalama değerler;
  • Yağış miktarı: 2mm
  • Günlük max sıcaklık: 22°C
  • Günlük min sıcaklık: 6°C
  • En yüksek sıcaklık: 28°C
  • En düşük sıcaklık: 1°C
  • Güneşli gün sayısı: 25,5
 • Ortalama rüzgar hızı ve gün sayısı
  • >5 km/saat : 1,9 gün
  • >12 km/saat : 16,9 gün
  • >19 km/saat : 11,8 gün
  • >28 km/saat : 0,4 gün

Otobüs


Kayseri'ye büyük kentlerin tamamından tarifeli otobüs seferleri ile ekonomik ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.
http://www.obilet.com/ linkinden seferleri kontrol edebilirsiniz.
Gidiş-dönüş havaalanı servisi organizasyon tarafından ücretsiz olarak sağlanacaktır. Detaylar için Transfer sekmesine bakınız.

Otomobil


Erciyes Kayak Merkezi'ne karayolu ile gelmeyi planlıyorsanız yolculuk Ankara'dan 5 saat, İstanbul'dan ise 11 saat sürmektedir. Yolların büyük kısmı duble yoldur.

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede, 3916 m yüksekliğindeki Erciyes Dağı'nda kurulu kayak tesisidir. Yarış start alanı Erciyes Dağı Kayak merkezi olacaktır.
Koordinatlar: 38°32'34.45''K / 35°31'38.37''D

Kayseri’ ye Kayseri Erkilet Uluslararası (ASR) havaalanından ulaşabilirsiniz. Uçuş bilgilerini almak için buraya tıklayınız.
Akut Dağ Hastalığı (ADH) yüksek irtifada oksijen yetersizliği nedeniyle oluşan rahatsızlıktır. Büyük bir kısmı 2000 metre üzerinde koşulacak olan Erciyes Ultra Sky Trail katılımcıların ADH'ya yakalanma olasılığı bulunmaktadır. ADH'ye yakalanmamak için alınabilecek temel önlem yükseğe uyumdur.

Yüksek rakımlarda atmosfer basıncının düşük olması nedeniyle oluşan bu hastalığın genel olarak belirtileri şunlardır: baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, bitkinlik. Özellikle daha yüksek irtifalarda, eğer müdahale edilmez ise göğüs ağrısı, beyin ödemi, akçiğer ödemi, koma ve hatta ölüme kadar giden vakalar oluşabilir.

ADH ile ilgili detaylı bilgiler için Takoz dergisinde yayınlanmış olan Yüksek İrtifada Değişim ve Dağ Hastalıkları başlıklı makaleleri okumanızı öneriyoruz.

ADH'ye yakalanmamak için alınabilecek temel önlem yükseğe uyumdur (aklimatizasyon). Yükseğe uyum, kademeli bir şekilde yükselerek vücudu yüksekliğe ve oksijen yetersizliğine alıştırmaktır. Dağcılıktan bir örnek ile açıklamak gerekirse, 3917 metre irtifaya sahip Erciyes zirve çıkışı yapılırken çıkış yapan ekip zirve denemesinden önceki günler kademeli olarak öncelikle 2000 ve 3000 metrede kamp kurarak yüksekliğe uyum sağlar ve ardından zirve denemesi yapar. Çok daha yüksek rakımlara sahip dağlardaki (örneğin Everest) tırmanışların 2-3 ay kadar sürmesinin temel nedeni ADH'dir.

Erciyes Ultra Sky Trail’de, ADH belirtileri gösteren sporcuların koşuya devam etmesine izin verilmeyecektir. Özellikle VK koşucularımızın ADH konusunda bilgi almalarını tavsiye ediyoruz.

Yerel Bilgiler

Antik dönemde haralarında yetiştirilen hızlı atlarıyla da ünlenen Kayseri, asırlarca ipek yolu gibi önemli ticaret yollarının kesişiminde yer almıştır. 

Tabal Krallığının Mazaka’sı,  Makedonyalı İskender’in yönetiminden sonra yörede kurulan Kapadokya Krallığı’nın Eusebia’sı, İmparator Augustus zamanında Roma’nın Caeseria’sı,  Karamanoğullarının Selçukluların ve Osmanlı’nın Kayseri’si olarak isimlendirilmiş şehirde zaman yolculuğa çıkmak isterseniz,

bilinmeyeni keşfetmenizi sağlayarak tarihi anları hayal etmenize yardımcı olacaktır.

Günlük hayatta kullandığımız kelimelerin tarihi merak konusudur. “Sözcükleri ilk kim ve ne zaman kullanmıştır?”,  sorularına cevap bulmak isteriz. Çoğu zaman bu sorular cevapsız kalsa da artık şemsiye, tercüman, kira, akraba, haram, müzakere, lisan, emlak ve vekil gibi 300 kelimenin 5 bin yıl önce yaşayan insanlar tarafından da kullanıldığını biliyoruz. Bu bilginin kaynağı ise Hititlere başkentlik yapmış Neşa‘da,  bugünkü adıyla Kültepe’de,  bulunan tabletlerdir.  

67 yıldır kazılan Kültepe, Erciyes’in hemen eteğinde oluşmuş olan Sarımsaklı Ovası'nın ortasında yer alır. Anadolu’yu Kuzey Suriye’ye; Assur aracılığı ile de Mezopotamya’nın yüksek uygarlıklarına bağlamış büyük bir kültür merkezidir.

Türkiye’nin en yüksek 5. zirvesi

3916 m

Tabal Krallığı’nın Mazaka kentine ait sikkelerde, konisinden alevler fışkıran bir görüntüyle betimlenen Erciyes, bilim adamlarınca ‘yaşlı bir stratovolkan’ (tabakalı volkan) olarak nitelendirilir.

Antik ismiyle Argaios Dağı‘nın kuzeyinde, Anadolu’nun en önemli buzullarından biri uzanır. Yaklaşık 18 km’lik çapıyla 1100 km²’lik bir alanı kapsayan Erciyes, hem Önemli Bitki Alanı (ÖBA),  hem de Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsüne sahiptir.


‘Ekolojik bir ada’ olarak adlandırabileceğimiz Erciyes’in çevresi orman, bozkır, alpin çayırlar, kayalık yamaçlar, koni tepeler ile kaplıdır. Volkan üzerinde tespit edilen 1170 bitki türünün, 194’ü sadece Türkiye’ye, 10 tanesi ise dünya üzerinde sadece Erciyes’e has ve bu nedenle adını Erciyes’ten alan türlerdir.
İyi bir zamanlama ile bu ekolojik ada üzerinde nesli tehlike altında olan toy, turna, karaleylek, angıt, kaşıkçı, bıyıklı sumru, mahmuzlu kızkuşu ve sürmeli kızkuşuyla karşılaşabilirsiniz. Erciyes size içlerinde Kızıl Şahin, bülbül, sarıasma kuşlarının da bulunduğu 173 kuş türünü gözlemleme şansını da tanır. 3000 metreye ulaştığınızda ise gelengi, tavşan ve sincaplar size eşlik eder. Eğer dönüşte Sarı Göl’e(2,325m.) uğrarsanız, gölde sulanan yılkı atlarıyla karşılaşabilirsiniz.

ORGANİZASYON

Tursab No:3242 | Orta Mah. Kuran Kursu Cad. No:12/12A 50180 Göreme / Nevşehir / Türkiye
T: +90 384 271 2559 | F: +90 384 271 2562
www.middleearthtravel.com
[email protected]
Acil Arama Gereken Durumda: +90 (530) 468 03 26ORGANİZASYON KOMİTESİ

Atıl Ulaş Cüce
Hasan Arslan
Başar Tunçel
Muhammed Karain
Mehmet Türkeş
Gaye Gönülal
İsmail Kayırılan
Kristina AkdemirSPONSORLAR

SPONSORLAR

KURUMSAL DESTEKÇİLER

 

KREATİF, WEB & SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

FOTOĞRAF ÇEKİMLERİ

Provisual

 

Skyerciyes grafik çalışması ve logosu Aydan Çelik tarafından çizilmiştir. Tüm hakları çizeri Aydan Çelik'e aittir ve Erciyes Ultra Skytrail etkinliği haricinde, etkinliğin organizasyon komitesinin izni olmaksızın kullanılamaz.